Impreza survivalowa – najlepsze narzędzie do integracji zespołu i team buildingu.

#teambuilding #survival #integracja #imprezaintegracyjna

przyrządzanie jedzenia nad ogniskiem w trakcie imprezy survivalowej

Imprezy survivalove to idealna forma integracji i poprawy efektywności załogi zarówno w korporacji, jak i w całkiem małej firmie.

 

Dobre relacje międzyludzkie w firmie są dziś na wagę złota. Brak przywiązania do zakładu pracy, a co za tym idzie duża rotacja pracowników są bolączką współczesnych korporacji. Koszty szkolenia pracowników do wykonywania obowiązków na określonym stanowisku mogą bowiem przekraczać ewentualne korzyści jakie w krótkim okresie przyniesie on firmie. Dlatego działy HR dużych korporacji, ale także całkiem niewielkie firmy szukają sposobów zintegrowania swojej załogi. Inwestycje w „integrację”, a zwłaszcza imprezy survivalowe, zwracają się z nawiązką.

 

Wyjazd integracyjny, czy team building?

 

Warto w tym miejscu wyjaśnić subtelną różnicę pomiędzy integracją zespołu, a team buildingiem. W tym pierwszym chodzi o poprawę stosunków międzyludzkich, wsparciu firm w likwidowaniu barier społecznych i otwarciu ludzi na swoje potrzeby i problemy. Team building opiera się na narzędziach integracji, ale jego cele idą znacznie dalej. Dzięki niemu zintegrowany zespół otrzymuje narzędzia służące poprawie komunikacji, efektywnemu rozdziałowi zadań, skutecznemu rozwiązywaniu problemów, wyłanianiu liderów itp. W wyniku takich programów zwiększa się także efektywność pracowników, co przekłada się na zyski firmy.

SPRAWDŹ NASZ PROGRAM SZKOLENIA OUTDOOR TEAM BUILDING

Renesans imprez survivalowych

 

Profesjonalnie przeprowadzona integracja wspomaga kreowanie właściwych relacji międzyludzkich w firmie – zarówno między pracownikami, jak i w relacji pracownik – pracodawca. Wychodząc z założenia, że zgrany zespół stanowi główny filar dobrze funkcjonującej firmy błędem byłoby nieinwestowanie w tę formę wsparcia zespołu. Jedną z najskuteczniejszych form integracji i budowania zespołu są imprezy survivalowe. Pierwsze tego typu eventy pojawiły się w latach 90’, a czasy ich świetności miały miejsce pod koniec 20 wieku. Ostatnie dwa lata to prawdziwy renesans imprez survivalowych. Działy kadr i HR, właściciele i prezesi firm wracają do korzeni. Na nowo odkrywają najbardziej efektywne sposoby służące zgraniu zespołu i poprawieniu efektywności pracy.

zespół przemierzający las podczas imprezy survivalowej

Dlaczego impreza survivalowa – zalety integracji „w szkole przetrwania”

 

Dlaczego survival? Event oparty na elementach szkoły przetrwania zawsze oznacza wyjazd poza naturalne dla współczesnego człowieka środowisko – miejski zgiełk, praca w open space, szklane biurowce itp. Wyrwany z takiego otoczenia człowiek pierwszego szoku doznaje w momencie, kiedy wysiada z autokaru i wśród leśnej j głuszy – być może po raz pierwszy od dawana słyszy niecodzienne dźwięki – szum drzew, świergot ptaków, brzęczenie owadów. Czasem spostrzega także, że współczesne środki komunikacji takie jak smartfon przestają być użyteczne. Zdaje sobie sprawę, że w tej „zabawie” zdany jest tylko na siebie i swój zespół. A to dopiero początek.

 

Po krótkiej sesji instruktażowej zespół otrzyma pierwsze zadania – zbudowania obozu, przygotowania posiłku itd. Otrzyma wskazówki dotyczące podstawowych technik przetrwania, takich jak rozpalanie ognia, budowy schronienia, metod pozyskiwania pożywienia czy uzdatniania wody. Impreza survivalowa imituje autentyczne warunki, w których musimy przetrwać i choć impreza jest ściśle zabezpieczona przez wykwalifikowanych instruktorów dla uczestników stanowi doskonały poligon do zdobywania wspólnie nowych doświadczeń i umiejętności w niecodziennych, uznanych przez nich za trudne warunkach. A to najlepsze spoiwo łączące ludzi.

pracownicy rozpalający ogień w trakcie imprezy survivalowej

Impreza survivalowa – narzędzie do obserwacji

Jednocześnie pozwala na bazie obserwacji wskazać konkretne cechy poszczególnych uczestników predysponujące ich do sprawowania określonych funkcji. Profesjonalna firma survivalowa powinna być w stanie dostarczyć pracodawcy szczegółowy raport. Impreza survivalowa gwarantuje także niecodzienne doznania i emocje, co na poziomie emocjonalnym gwarantuje, że zostanie w pamięci. Jej uczestnicy jeszcze długo po „integracji” w swoich wspomnieniach będą wracali do sytuacji, których doświadczyli podczas eventu.

 

Istotnym jest także fakt, że survival to nie tylko świetna zabawa, ale także niezwykle pożyteczna wiedza, która każdemu z uczestników może przydać się w przyszłości.

Podczas imprezy survivalowej zadania wykonywane są w sposób w 100 procentach intuicyjny. Znajdujemy się w środku lasu, a do dyspozycji mamy ograniczoną ilość środków. Wszystko to sprawia, że niezależnie od intencji i nastawienia uczestników bardzo szybko wchodzą oni w swoje role, w grupie wyłaniają się naturalni liderzy, a zespół wypracowuje wewnętrzne metody organizowania pracy i wykonywania zadań. Pozwala to wydobyć skrywany potencjał poszczególnych osób, często „otwiera” je na współpracę w zespole, co w przyszłości skutkuje lepszym zgraniem i większą efektywnością pracy. 

 

SPRAWDŹ NASZ PROGRAM SZKOLENIA INTEGRACYJNEGO
Shopping Cart
Scroll to Top