Poznaj to, co nieuniknione. Co to jest blackout w kontekście konfliktów zbrojnych i hybrydowych

#blackout #schronienie #zestaw przetrwania

napis blackout

To był kolejny zwykły dzień. Zapaliłem światło, włączyłem czajnik i wsypałem kawę do kubka. W telewizji znowu powtarzali o możliwych przerwach w dostawie prądu, o masowych zbrojeniach, powrocie powszechnego poboru do wojska, atakach hybrydowych oraz o tym, co to jest blackout. Jacyś eksperci ponownie powtarzali o tym, że zostało już tylko kilka lat światowego pokoju. Dzień jak co dzień w telewizji. Same negatywne informacje. Poszedłem do pracy, zrobiłem swoje i przygotowywałem się do wieczornego wyjścia. Mieliśmy iść do kina. Zapadł zmrok, ale uliczne lampy przestały oświetlać ulice. Żyrandol, który codziennie rano włączałem nie dawał już światła. Internet przestał działać. Telewizor już nie zagadał. Ludzie zaczęli w popłochu wychodzić na ulice. Rozpoczął się blackout.

Zastanawiałeś się kiedyś co zrobisz, gdy nagle przez dłuższy czas zabraknie prądu oraz jak nazwać takie zajście? Żyjąc w zindustrializowanej Europie jest to wydarzenie, które może dotknąć każdego z nas. Mało tego. Eksperci są zgodni – na pewno będziemy mieli z nim do czynienia. Z tego artykułu dowiesz się co to jest blackout i poznasz jego potencjalne przyczyny.

Co to jest blackout?

Termin ten może występować w kilku kontekstach, ale w tym artykule skupimy się na jego znaczeniu w rozumieniu sytuacji kryzysowej związanej atakami hybrydowymi i potencjalnym konfliktem zbrojnym. Blackout jest nagłą i niespodziewaną przerwą w dostawie prądu. Uniemożliwia to korzystanie  z urządzeń zasilanych energią elektryczną w przypadku braku możliwości dostarczenia zasilania z zewnętrznych źródeł energii, takich jak powerbanki czy agregaty prądotwórcze. Powoduje to również brak dostępu do informacji za pomocą Internetu i telewizji.  Można go skalować ze względu na obszar, który dotyka – od lokalnych i małych braków elektryczności po ogromne awarie, które dotykają szerokie obszary geograficzne.

Blackout – przyczyny:


1. Awaria techniczna: Najczęściej wynikające z problemów z funkcjonowaniem infrastruktury elektroenergetycznej. Mogą wynikać z uszkodzenia linii przesyłowych, transformatorów czy innych części składowych sieci powodujących brak możliwości korzystania z elektryczności.
2. Ataki cybernetyczne: Era Internetu przyniosła nowe możliwości dla przeprowadzania ataków na infrastrukturę krytyczną. Atak hakerski na system informatyczny sterujący procesami zachodzącymi w rozdzielniach i elektrowniach może doprowadzić do doprowadzenia do zbyt dużego obciążenia sieci a w konsekwencji zaburzenia jej funkcjonowania.
3. Impuls elektromagnetyczny: Powstaje podczas silnych eksplozji spowodowanych wyładowaniem atmosferycznym w postaci pioruna lub wybuchu jądrowego. Jest jednak jeszcze jedna możliwość wywołania blackoutu – poprzez użycie bomby elektromagnetycznej. Tak zwana bomba E potrafi doprowadzić do paraliżu wszystkiego, co zawiera w sobie podzespoły energetyczne. Nikt oficjalnie nie przyznaje się do jej posiadania, co może oznaczać tylko jedno – jej niespodziewane użycie doprowadzi do uzyskania znaczącej przewagi.
4. Ekstremalne warunki atmosferyczne: huragany czy burze mogą spowodować uszkodzenia linii przesyłowych a w konsekwencji przerwy w dostawie prądu.
5. Ochrona przed nalotami: w wypadku zagrożenia atakiem z powietrza może zostać przeprowadzony blackout, który odetnie dostęp do światła po zmorku, co utrudni lotnictwu przeciwnika namierzanie celów.

Jak się przygotować?

W styczniu 2024 roku przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, holenderski admirał Rob Bauer, powiedział, że wszyscy, nie tylko służby, muszą być przygotowani na potencjalny konflikt zbrojny. Według niego całe społeczeństwo będzie musiało zostać w niego zaangażowane niezależnie od tego czy mu się to podoba, czy nie. Zaznaczył, iż niezbędne jest posiadanie swoistych zestawów przetrwania, które pomogą w zapanowaniu nad sytuacją. W odpowiedzi na jego apel Holendrzy ruszyli do sklepów, aby zakupić niezbędne wyposażenie, o czym możecie przeczytać w mediach.

Warto, aby każdy z nas miał przygotowany choćby podstawowy zestaw, który pozwoli przetrwać pierwsze doby, a składają się na niego:

– latarka oraz zapas baterii,

– zapałki i świeczki,

– powerbanki,

– zestaw pierwszej pomocy zawierający niezbędne leki i środki opatrunkowe,

– woda pitna i żywność o długim terminie przydatności do spożycia,

– radio na baterie,

– podgrzewacze chemiczne i kuchenki campingowe, – śpiwór.

Bezpieczne schronienie a blackout w wyniku konfliktu zbrojnego

Długotrwały blackout i rozpoczęcie działań wojennych może doprowadzić do powstania paniki i chaosu społecznego. Oprócz działań wojsk przeciwnika i grup dywersyjnych mogą tworzyć się bandy chcące wzbogacić się na kryzysie. Choć stosowanie się do komunikatów służb jest zalecane, to musimy sobie zdawać sprawę z faktu, że ewakuacja wszystkich mieszkańców dużych miast i zapewnienie im miejsc zapewniających bezpieczeństwo jest niemożliwe.  Spójrzmy na sytuację trzeźwo – dostęp do stacji grzewczych, generatorów prądotwórczych i schronów będzie dostępny tylko dla ograniczonej liczby osób. Władze każdego z państw, niezależnie od poziomu jego przygotowania i zamożności, nie będą w stanie zapewnić ich dla każdego z nas. Doświadczenia wojny na Ukrainie pokazują, że trzeba umieć zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę we własnym zakresie. Miasta mogą obrócić się w pobojowiska i przestać być bezpiecznym azylem, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.

Ewakuacja z miasta – gdzie się udać?


Gdy blackout będzie się przedłużał, konflikt będzie nabierał na intensywności a przebywanie w mieście przestanie być bezpiecznie, należy być przygotowanym do jego opuszczenia. Naturalnym wyborem będą miejsca, które są daleko od cywilizacji. Jednak czy ewakuacja do lasu lub w góry jest dobrym pomysłem? Oczywiście, że tak, ale nie dla każdego. Jeśli nie wiesz jak działać w takim terenie, to bardzo prawdopodobne, że długo w nim nie wytrwasz. Zdobycie umiejętności z zakresu survivalu jest niezbędnym warunkiem do zbudowania tam bezpiecznego azylu i przetrwania najgorszego czasu. Twoja przyszłość jest w Twoich rękach. 

SPRAWDŹ NASZE PROGRAMY SZKOLEŃ
Shopping Cart
Scroll to Top